Jak se správně starat o srst psů

Srst psa je tělní pokryv psa domácího, který ho chrání před nepříznivými vlivy vnějšího prostředí.
Mezi stovkami současných plemen psů je mnoho rozdílů co se týče délky, struktury i barvy srsti, přesto má srst psa základní stavbu srsti savců - je tvořena jednotlivými chlupy, které vyrůstají z kůže, přičemž silnější krycí chlup se nazývá pesík a kratší chlupy tvoří podsadu.
"Pokud se v tomto období, hlavně začátkem jara, česání zanedbá, filcové pucky a dredy na sebe nenechají dlouho čekat."
MVDr. Roman Ciko, veterinář

Péči o srst uzpůsobte jejímu typu
Srst je tím prvním, čeho si na zvířátku všimneme, je indikátorem celkového zdraví a kondice. Kvalita srsti je podmíněna několika faktory. Péčí ze strany chovatele, stravou, která je zvířátku podávána a v neposlední řadě také dědičností. Pro kvalitu srsti je rozhodující zdravá kůže.
- Hrubá srst – vyžaduje pravidelné kartáčování
- Dlouhá srst – lepší je řidší kartáč
- Hladká srst – ta se udržuje velmi snadno
- Hedvábná srst – pejskové ji mají hlavně v oblasti slabin
Onemocnění kůže často vznikají následkem dlouhodobého nedostatku některých živin, či jejich nevyváženosti v krmné dávce. Pro růst srsti jsou nepostradatelné proteiny, jsou její základní složkou. Kůže a srst využívají pro svůj růst až 25% denního příjmu proteinů. Zvýšené nároky na přísun mají mladá rostoucí zvířata, březí a kojící feny a psi s metabolickými poruchami. Projevem nedostatku proteinů může být křehká, depigmentovaná srst, její nadměrné vypadávání a tvorba lupů. Další důležitou látkou pro zdraví kůže a srsti jsou tuky, zejména mastné kyseliny, jejichž nedostatek či nesprávný poměr v krmivu má za následek záněty kůže, zvýšenou svědivost, tvorbu lupů a vypadávání srsti. Mimoto jsou tuky důležité pro příjem vitaminů A a E, které spolu s vitaminy skupiny B a biotinem také ovlivňují zdraví kůže.Z minerálů podílejících se na dobrém stavu kůže a srsti je třeba zmínit zinek, jehož nedostatek může nastat při nevyváženém poměru minerálů v krmivu, např. při nadměrném doplňování krmné dávky kalciem. Nedostatek zinku má za následek m.j. vyrážky, záněty kůže a pomalejší hojení ran.

Jak pečovat o srst malých pejsků
Suchá kůže může být pro štěňata velmi bolestivým problémem. Proces vysychání kůže je spojený s nepříjemným svěděním.
Kartáčování
Jedním z nejlepších způsobů, jak předcházet vysychání kůže u štěňat, je kartáčování srsti. Pokaždé, když štěně kartáčujete, odstraňujete šupinky suché kůže z jejího povrchu. Pokud se tyto šupinky průběžně neodstraňují, dráždí kůži, což vede ke svědění.Olivový olej
Olivový olej je přímo nabitý prospěšnými mastnými kyselinami, které vyživují kůži vašeho psa. mastné kyseliny, např. omega 3 kyselina, jsou pro vývoj kůže a srsti štěněte naprosto zásadní. Přidáte-li denně pár kapek olivového oleje do krmného přídělu štěněte, může to stav kůže zásadně ovlivnit, zejména pokud již štěně suchou kůží trpí.Hydratace
Existuje celá řada důvodů, proč by váš pes měl být vždy dostatečně hydratovaný. Jedním z nich je, že u dehydrovaného štěněte mohou vzniknout kožní problémy. Mezi kožní příznaky dehydratace patří ztráta pružnosti kůže a tvorba vrásek či záhybů. Pokud si těchto příznaků všimnete, ujistěte se, že pes má neustále přístup k čisté pitné vodě. Jestliže štěně odmítá pít, vezměte je k veterináři. Mohlo by se jednat o nějaký vážnější zdravotní problém.

Štěně pocitu svědění neodolá a bude si kůži ve dne v noci škrábat. Škrábání kůže může být velmi škodlivé a vede k porušení kůže a jejímu krvácení, což může v konečném důsledku způsobit daleko závažnější kožní potíže. Projevem nedostatku proteinů může být křehká, depigmentovaná srst, její nadměrné vypadávání a tvorba lupů. Další důležitou látkou pro zdraví kůže a srsti jsou tuky, zejména mastné kyseliny, jejichž nedostatek či nesprávný poměr v krmivu má za následek záněty kůže, zvýšenou svědivost, tvorbu lupů a vypadávání srsti.
Autor článku
MVDr. Karolína Drábková
Karolína Drábková absolvovala Veterinární a Farmaceutickou Univerzitu v Brně v roce 2017. V ten samý rok odjela do Kanady, města Calgary, kde mimo jiné pracovala a sbírala zkušenosti na dvou veterinárních klinikách.